Alternatywne nazwy raka piersi

Alternatywne nazwy raka piersi to: rak piersi; rak – przewodowy; rak – zrazikowy.

Inne imiona, których ludzie używają, to rodzinne; złośliwy nowotwór piersi; złośliwy guz piersi; i raka sutka.

Rak piersi jest chorobą, w której niektóre komórki w piersi stają się nieprawidłowe i rozmnażają się bez kontroli lub porządku w celu ukształtowania guza. Najbardziej typowa postać zaczyna się w komórkach wyściełających przewody doprowadzające mleko do brodawki sutkowej (rak przewodowy). Inne formy zaczynają się w gruczołach wytwarzających mleko (rak zrazikowy) lub w innych obszarach piersi.

Jednak nie wszystkie raki piersi są podobne. Powstają z różnych okolic piersi, mają różne nazwy i działają w różny sposób, choć zewnętrznie wychodzą tak samo.

Pierwszą siłą umysłu przy nazywaniu jest to, czy rak piersi jest „in situ”, czy „inwazyjny”. Raki in situ pozostają w granicach typu komórek, które je ukształtowały. In situ oznacza „na miejscu”, pozostając tam, gdzie jego miejsce i nie rozprzestrzeniając się. Dlatego nowotwory in situ są czasami nazywane stanami przedrakowymi, co oznacza, że ​​w późniejszym czasie mogą przekształcić się w nowotwory inwazyjne. Około 20-40% raków in situ zrobi to, jeśli nie zostaną usunięte. Obecnie około 12% wykrytych raków piersi jest in situ.

Druga część nazwy informuje coś o tym konkretnym typie raka. Wiele raków piersi ma swoje nazwy od komórek piersi, które przekształciły się w raka. Jeśli rak powstaje z komórek rurek lub przewodów, które normalnie doprowadzają mleko do brodawki sutkowej, nazywa się go „przewodowym” lub z przewodów. Osiemdziesiąt procent raków piersi to raki przewodowe.

Jeśli rak występuje w części piersi, która wytwarza mleko, nazywa się to rakiem zrazikowym. „Zrazikowy” odnosi się do płatów lub struktur tworzących mleko. Dziesięć procent raków piersi to raki zrazikowe. Innym rodzajem raka jest zapalny rak piersi (3%), który sprawia, że ​​pierś wygląda, jakby miała infekcję.

Nazwy innych rzadkich typów wyjaśniają, co obserwuje patolog, gdy patrzy na raka pod mikroskopem. Na przykład rurkowaty rak piersi nadal kształtuje struktury przypominające rurki, rak rdzeniasty piersi ma kolor części mózgu zwanej rdzeniem, nowotwory śluzowe mają materiał przypominający śluz, a rak brodawkowaty ma wypustki przypominające palce.

FacebookTwitterEmailPinterestRedditLinkedInWhatsAppShare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *