Kardio na skoliozę

Skoliozę definiuje się jako boczne skrzywienie kręgosłupa. Normalny kręgosłup zakrzywia się do wewnątrz w okolicy lędźwiowej i na zewnątrz w odcinku piersiowym w środkowej części pleców. Kiedy skrzywienie zaczyna się rozwijać w bok, może wpływać na mięśnie, nerwy, inne kości, a nawet narządy.

Najbardziej zauważalnymi objawami skoliozy są: 1) barki i/lub miednica o nierównej wysokości oraz 2) jeden bark wystający bardziej niż drugi. Możliwe powikłania skoliozy są zróżnicowane, ale w zdecydowanej większości przypadków nie są poważne. Gdy kręgosłup wygina się na boki, kręgi przechylają się na zagięciach, a dyski pomiędzy nimi doświadczają nierównomiernego nacisku. To pozostawia osoby ze skoliozą podatne na wczesne zwyrodnienie dysku. Niektóre osoby mogą mieć łagodne komplikacje w oddychaniu, ponieważ skrzywienie kręgosłupa piersiowego wpływa na ustawienie żeber.

Wiele osób nie odczuwa bólu mięśni z powodu skoliozy, ponieważ stan ten rozwija się w dzieciństwie, a organizm przystosowuje się do niego. Ból związany z dyskiem jest największym zmartwieniem osób ze skoliozą, które chcą utrzymać wysoki poziom aktywności.

Ćwiczenia sercowo-naczyniowe są niezbędnym elementem zdrowego życia. Utrzymywanie serca i płuc w szczytowej kondycji fizycznej umożliwia przepływ dużych ilości krwi bogatej w tlen do tkanek organizmu, utrzymując je w zdrowiu i sile. Osoby ze skoliozą mogą mieć trudności z tego typu ćwiczeniami, ponieważ kręgosłup jest obszarem o dużym wpływie.

Typowe formy cardio, takie jak bieganie i jazda na rowerze, mogą być bolesne dla osób ze skoliozą. Podczas biegu ciało przenosi siły na podłoże, które odwzajemnia siłę działającą na ciało. Kręgosłup doświadcza znacznej kompresji podczas biegu, co może być szkodliwe dla osób z ustawionymi pod kątem kręgami. To samo dzieje się podczas jazdy na rowerze; każda nierówność podłoża to wstrząs dla kręgosłupa.

Ćwiczenia kardio nie są poza sferą możliwości dla osób ze skoliozą. Ponieważ zakrzywiony kręgosłup jest wrażliwy na wstrząsy, idealne są formy ćwiczeń, które podnoszą tętno bez obciążania kręgosłupa. Następujące ćwiczenia są uważane za bezpieczne ćwiczenia kardio ze skoliozą:

1. Aerobik w wodzie: ćwiczenia w wodzie są idealne dla każdego, kto ma bóle pleców i problemy z kręgosłupem; woda przejmuje ciężar twojego ciała, pozostawiając kręgosłup nieobciążony. Jest również idealny zarówno do treningu siłowego, jak i sercowo-naczyniowego, ponieważ gęstość wody jest odporna na ruchy ciała. Dzięki temu Twoje mięśnie, serce i płuca pracują ciężko. Pływanie jest najczęstszym ćwiczeniem w wodzie, ale zajęcia z aerobiku w wodzie oferują bardziej zróżnicowane treningi.

2. Trening eliptyczny: Maszyny eliptyczne zapewniają korzyści płynące z biegania bez wstrząsów. Ta maszyna pozwala raczej szybować niż biegać, pozostawiając kręgosłup nieobciążony.

3. Maszyny schodowe: Maszyny te pozwalają wchodzić tak, jakbyś wchodził po schodach, ale z mniejszą siłą przenoszoną przez stopy na resztę ciała.

4. Chodzenie: to ćwiczenie o niskiej intensywności jest idealne dla osób, które chcą zachować zdrowe ciało. Może jednak nie zadowolić osób szukających intensywnego treningu.

Jeśli którakolwiek z powyższych przyczyn sprawia ci ból, być może po prostu zbyt mocno naciskasz. Zacznij powoli i przejdź do bardziej intensywnych treningów. Cardio jest niezbędne dla osób ze skoliozą. Wiedza o tym, które ćwiczenia przyniosą korzyści, a które zaszkodzą, jest jednym z najważniejszych elementów leczenia bólu pleców. Zobacz http://www.livestrong.com/article/394848-taboo-exercises-for-scoliosis/ aby zobaczyć listę ćwiczeń, których należy unikać.

FacebookTwitterEmailPinterestRedditLinkedInWhatsAppShare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *