Jesienna alergia na kurz

Jeśli kurz i roztocza są zmorą twojego życia, powinieneś przeczytać ten artykuł. Wczesna jesień to często najlepszy czas na produkcję kilku różnych alergenów. Jeśli już wiesz, że jesteś uczulony na roztocza, sierść zwierząt lub pyłki, możesz założyć, że kurz będzie wszechobecnym alergenem. Dla tych z nas, którzy są wrażliwi na zarodniki pleśni, pyłki i roztocza kurzu, od początku sierpnia do końca listopada, kurz w naszych domach może wiązać się ze zwiększoną szansą na wywołanie naszych objawów. Dzieje się tak, ponieważ kurz jest w zasadzie zbiorem alergenów, które osadziły się w rogach, pod meblami i na parapetach okiennych.

Przepis na pył

Głównym składnikiem kurzu jest martwa skóra. Drobne, połyskujące drobinki kurzu, które widzisz wirujące w promieniach słońca, to tak naprawdę twoje jedyne zrzucone komórki skóry. Twoje łóżko, fotel lub sofa jest przepełniona tego rodzaju kurzem, co czyni te przedmioty idealnym środowiskiem dla roztoczy. Alergen roztoczy jest głównym czynnikiem wywołującym ataki u osób z astmą alergiczną (około 90% alergików z astmą jest wrażliwych na roztocza).

Do mieszaniny dołączają inne drobne zanieczyszczenia, w tym włókna, brud i piasek wyśledzone na butach, pyłki, zarodniki pleśni, drobiny węgla z pieców, trociny, części roślin i owadów itp. Króliki kurzu są produktem pyłu włóknistego – te małe kawałki meszku z ubrań, dywanów i mebli zbierają się, tworząc większą kulę kurzu.

Fall Dust Woes: dlaczego alergie na kurz są gorsze jesienią?

 • W lipcu i sierpniu populacje roztoczy kurzu domowego osiągają swój całoroczny szczyt ze względu na duże ilości ciepła i wilgoci (pochodzącej z potu i wilgotności otoczenia). Więc jeśli zauważysz, że budzisz się z suchymi oczami lub zatkanym nosem, możesz założyć, że masz pewną wrażliwość na roztocza.
 • Od początku sierpnia do początku listopada to okres pylenia ambrozji, dlatego jest główną przyczyną alergii jesiennych. Ambrozja polega na wietrze, aby rozsiewać pyłek, co oznacza (w przeciwieństwie do innych roślin, które wytwarzają ładne lub pachnące kwiaty, aby przyciągnąć owady do ich zapylania) roślina ta wytwarza ogromne ilości drobnych ziaren pyłku, które są przenoszone przez podmuch powietrza. Ponieważ ta technika zapylania jest całkowicie trafiona lub chybiona, im więcej pyłku wytwarza roślina, tym większe są jej szanse na zapylenie.
 • Gdy wilgotne liście gromadzą się, pleśń jest obfita. Liście są doskonałym źródłem pożywienia dla pleśni, więc wystarczy niewielka ilość wilgoci i kilka ciepłych dni, aby pleśnie szybko wykiełkowały i wytworzyły duże ilości zarodników.

Jeśli masz umiarkowaną lub ciężką alergię na kurz, pleśń, pyłki lub roztocza, teraz może być pora roku, kiedy kurz w twoim domu składa się z tych sezonowych alergenów. Jeśli szukasz ulgi poza podstawowym sprzątaniem, chcesz zabezpieczyć swój pokój przed kurzem.

Jak przygotować pokój:

 1. spakuj wszystkie swoje rzeczy tak, jakbyś się przeprowadzał i opróżnij pokój.
 2. opróżnij swoją szafę – wyczyść zawartość i zamknij w plastikowych torebkach lub pojemnikach Tupperware.
 3. trzymaj ubrania w plastikowych torebkach zapinanych na suwak i buty w pudełkach po butach z podłogi.
 4. usuń luźne dywany.
 5. oczyść i wyszoruj stolarkę i podłogi, aby usunąć cały obecny kurz.
 6. przetrzyj wodą wszystkie powierzchnie drewniane, kafelkowe lub linoleum w pomieszczeniu, a następnie nawoskuj je lub olej.
 7. ponownie zacementować podniesione linoleum do podłogi, aby nie było kryjówek przed kurzem.
 8. jeśli pokój jest pokojem gościnnym, zamknij wszystkie okna i drzwi

Konserwacja:

 1. (Pamiętaj, jeśli jesteś uczulony na kurz, możesz nosić maskę podczas sprzątania.)
 2. dokładnie sprzątać pokój raz w tygodniu.
 3. podłogi, meble, blaty drzwi i ościeżnic oraz parapety czyścić wilgotną ściereczką lub naoliwioną szmatką do kurzu.
 4. regularnie odkurzaj dywany i tapicerkę (najlepiej odkurzaczem specjalnie zaprojektowanym do odfiltrowywania alergenów)
 5. pamiętaj o praniu zasłon, ponieważ mogą zbierać dużo kurzu. Namocz je w wiadrze z gorącą wodą (130 stopni Fahrenheita), aby pozbyć się roztoczy.
 6. otwórz okna i „wywietrz” pomieszczenie. Ze względu na hermetyczną konstrukcję zastosowaną w celu poprawy efektywności energetycznej, w pomieszczeniach zamkniętych jest o 200% więcej alergenów niż w starszych domach z przeciągami. Chociaż mogłoby się wydawać, że otwarte okna przynoszą więcej alergenów, takich jak pyłki i kurz, ilość, która gromadzi się w pomieszczeniu w ciągu tygodnia lub dwóch, jest znacznie większa. W końcu masz więcej alergenów wychodzących z pokoju niż do niego wchodzących.
 7. jeśli masz wykładzinę od ściany do ściany, możesz ją usunąć, ponieważ ma tendencję do zbierania kurzu
 8. pościel należy prać co tydzień
 9. zainstalowanie filtra powietrza może radykalnie zmniejszyć ilość kurzu w powietrzu, a co za tym idzie, zmniejszyć ilość kurzu gromadzącego się na twoich rzeczach.
FacebookTwitterEmailPinterestRedditLinkedInWhatsAppShare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *