Endometrioza i akupunktura: jak może pomóc medycyna chińska?

Endometrioza jest stosunkowo powszechnym problemem. Szacuje się, że od 2 do 22% kobiet ma endometriozę, wzrastając do 40 do 60% kobiet z bolesnym miesiączkowaniem (bolesne miesiączki).

Endometrioza jest chorobą przewlekłą. Jest to obecność komórek wyściółki macicy (tkanki endometrium) poza macicą. Tkanka endometrium może znajdować się w jamie miednicy, na przykład na jelitach, ale także w innych częściach ciała. Nadal reaguje na zmiany hormonalne cyklu miesiączkowego w taki sam sposób jak komórki błony śluzowej macicy, co prowadzi do krwawień, stanów zapalnych i bólu.

Niektóre kobiety nie są świadome, że mają endometriozę lub mają bardzo łagodne objawy. Inni jednak odczuwają ból, od łagodnego do ciężkiego, bolesny seks, obfite krwawienie i problemy z płodnością.

Podejście zachodniej medycyny do leczenia endometriozy obejmuje środki przeciwbólowe, takie jak NLPZ, leczenie hormonalne, takie jak złożona doustna pigułka antykoncepcyjna i operacja, najczęściej poprzez laparoskopię. Nie ma ostatecznego lekarstwa na endometriozę, a leczenie bólu u kobiet z endometriozą jest często niewystarczające.

Endometrioza i akupunktura

Badanie z 2010 roku dotyczące akupunktury i endometriozy wykazało, że kobiety otrzymujące akupunkturę wykazały znaczną redukcję intensywności bólu po pierwszych 10 zabiegach. Wcześniejsze badania wykazały również, że elektroakupunktura może skutecznie złagodzić bolesne miesiączkowanie wywołane przez endometriozę, a akupunktura w stylu japońskim może być skuteczną, bezpieczną i dobrze tolerowaną terapią wspomagającą ból miednicy związany z endometriozą.

Wykazano również, że akupunktura jest skuteczna w leczeniu bolesnego miesiączkowania.

Jak akupunktura pomaga w endometriozie

W medycynie chińskiej endometrioza jest postrzegana głównie jako problem ze stagnacją krwi (co dokładnie tak brzmi) z towarzyszącymi patologiami (ciepło, zimno, niedobór Qi…).

Celem zabiegu będzie zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie zastoju krwi oraz regulacja cyklu miesiączkowego.

Leczenie dość często wiąże się z cyklem kobiecym, przeznaczenie zabiegu zależy od tego, czy jest to druga część cyklu, czas w trakcie miesiączki czy tuż po niej.

Ponieważ celem akupunktury jest leczenie całego człowieka, w trakcie zabiegu usuwane są również inne zaburzenia równowagi, dzięki czemu każdy pacjent będzie miał spersonalizowany plan leczenia.

Jak to często bywa w przypadku akupunktury, długość leczenia będzie się znacznie różnić w zależności od osoby. Jednak endometrioza zwykle wymaga regularnego leczenia przez dłuższy czas niż inne schorzenia, co najmniej od około 3 do 9 miesięcy.

FacebookTwitterEmailPinterestRedditLinkedInWhatsAppShare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *