Czy świece sojowe wpłyną na moje alergie na soję?

Czy znasz kogoś, kto ma alergię na ziarna soi? To częstsze niż myślisz. Według Asthma and Food Allergy Foundation of America alergie na soję należą do pierwszej dziewiątki alergii pokarmowych u dzieci i dorosłych pacjentów z alergią pokarmową. Reakcje mogą być różne, od zaczerwienienia i swędzenia skóry po anafilaksję, która wymaga natychmiastowej pomocy medycznej z adrenaliną.

Jeśli więc ziarna soi mogą spowodować śmierć nieleczonej osoby z alergią na soję, dlaczego świece sojowe nie zawierają ostrzeżenia? Odpowiedź brzmi po prostu dlatego, że tego nie potrzebują. Wosk, czy to sojowy, parafina czy wosk pszczeli, jest bardzo niereaktywny i nawet jeśli ktoś może być uczulony na soję w żywności, alergię wywołuje strawione białko, a nie produkty uboczne spalania (głównie dwutlenek węgla i woda). Aby alergia miała miejsce, soja musi zostać strawiona, aby dostała się do krwioobiegu. Jeśli jest spalony, łańcuchy białkowe są rozbite i nie są już tymi samymi cząsteczkami, które mogą powodować alergię.

Jednak alergia nasilona przez zapachowe świece sojowe jest bardzo powszechna, ale jest spowodowana dodatkiem zapachu, a nie wosku sojowego. Nikt nie jest w stanie przewidzieć ani określić, czy zareaguje na konkretny zapach. Jedynym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest spalenie świecy i obserwowanie wyniku. Materiały zapachowe, które są znanymi alergenami, nie są wykorzystywane w przemyśle perfumeryjnym. Ale, podobnie jak w przypadku żywności, niektóre osoby doświadczają alergii na zapach, na który większość populacji nie reaguje.

Najważniejsze jest to, że nikt nie musi się bać, że świece z wosku sojowego zaostrzą alergię na soję. Jeśli chcesz być bezpieczny, unikaj określonych zapachów, jeśli masz na nie alergię, a jeśli kupisz świecę, która Ci przeszkadza, zanotuj jej zapach i natychmiast przestań jej używać.

FacebookTwitterEmailPinterestRedditLinkedInWhatsAppShare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *